طراحی سایت فروشگاهی
طراحی سایت فروشگاهی
تبلیغات گوگل ادز
گوگل ادوردز

توسعه و طراحی وب‌سایت با استفاده از جاوااسکریپت و کتابخانه آن ریکت(React) یکی از موضوعات داغ اخیر بوده است که مورد توجه زیادی قرار گرفته است. از این رو کاربرد React و اینکه React چیست؟، به یکی از چالش‌های افرادی که به دنبال یادگیری React هستند تبدیل شده است. در این مقاله توضیحاتی درباره ریکت و کابرد آن به همراه نکات مربوطه را به شما ارائه خواهیم داد.

React چیست؟

ریکت (React) یک کتابخانه منبع آزاد  (open-source) جاوااسکریپت است که برای ساخت کامپوننت‌ها (Components) و رابط‌های‌کاربری (User-interfaces) مورد استفاده قرار می‌گیرد. جوردن والک(Jordan Walke)، یکی از از مهندسین نرم‌افزار در فیسبوک(Facebook)، کسی بود که نسخه اولیه React را به نام FaxJS انتشار داد. این نسخه تحت تاثیر XHP یکی از کتاب خانه‌های زبان PHP بود. ریکت اولین بار در قسمت News Feed فیسبوک در سال ۲۰۱۱ و سپس در سال ۲۰۱۲ در اینستاگرام مورد استفاده قرار گرفت.

کاربرد React چیست؟

ویژگی و قابلیتی که کاربرد React را منحصر به فرد می‌کند این است که این کتابخانه این امکان را فراهم می آورد تا توسعه دهنگان وب اپلیکیشن‌هایی را بسازند که بدون ریلود‌شدن صفحه محتوای آن را تغییر دهند. نکته‌ی مهم درباره‌ی کتابخانه ریکت ساده، سریع و قابل توسعه بودن آن است.

از کجا یادگیری React شروع کنیم؟

در یادگیری React و اینکه بدانید React چیست؟ هفت قدم اصلی وجود دارد که شما باید بردارید تا به یک ریکت‌کار حرفه‌ای تبدیل شوید.

۱) مفاهیم HTML ،CSS و JS

درک مفاهیم پایه‌ای HTML ،CSS و JavaScript یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در یادگیری React و مسلط شدن بر کاربرد React وجود دارد. همانطور که اشاره شد ریکت یک کتابخانه جاوااسکریپت است و توانایی انجام کار با JavaScript نقش کلیدی در موفقیت شما دارد.

HTML/CSS/JS

چه مباحثی از جاواسکریپت را باید در ریکت بدانیم؟

مبانی React

۲) مفاهیم پایه ای ریکت

پس از اینکه به سطح مطلوبی از جاوااسکریپت رسیدید حال باید با مفاهیم پایه‌ای در یادگیری React آشنا شوید.

پنج ریکت هوکی(React Hooks) که باید بدانید

البته این نکته را باید توجه داشته باشید که تعداد هوک‌های ریکت فراتر از پنج مورد است و با توجه به نیازتان باید با آن‌ها آشنایی پیدا کنید.

۳) چگونگی دریافت اطلاعات از API های REST و GraphQL

یک وب‌سایت شامل فرانتند (front-end) محلی از سایت است که کاربر آن را می‌بیند و شامل تمام ظاهر سایت می‌باشد. همچنین، قسمت دوم آن بک‌اند(back-end) است که ما اطلاعات سایت را از آن جا دریافت می‌کنیم. برای دریافت اطلاعات از بک‌اند روش استاندارد آن گرفتن آن از REST API است. REST API ‌ها از رایج‌ترین API ها می‌باشند. اما روش جدیدتری که وجود دارد GraphQL نامیده می شود.

در انجام پروژه‌های مختلف با ریکت نیاز به کار با جفت آن‌ها خواهید شد. بنابراین سعی کنید تا با هر دوی آن ها آشناییت پیدا کنید.

یادگیری ریکت

۴) استفاده از component library و utility class library برای طراحی اپ ریکت

کاپوننت لایبرری (component library):

هر کسی که با ریکت کار می‌کند نیاز دارد تا پروژه خود را با ظاهری جذاب بسازد. اولین راه مورد استفاده CSS است. اما در کنار CSS، بسیاری از توسعه دهندگان ریکت از component library‌ها استفاده می‌کنند. این کتابخانه‌ها به ما کمپوننت‌های از قبل ساخته شده‌ای رو می‌دهند که قابلیت استفاده مجدد دارند. از معروف ترین این کتباخانه ها می توان به Material UI اشاره کرد.

 

یوتیلیتی کلس لایبرری(utility class library):

توسعه‌دهندگان همینطور از ابزارهایی استفاده می‌کنند که در آن‌ها className‌های از قبل نوشته شده وجود دارند. از معروف‌ترین این ابزارها می‌توان به Tailwind CSS اشاره کرد.

۵) استفاده از useContext برای مدیریت اطلاعات داخل state

مدیریت اطلاعات در state چیست؟

به فرایند تصمیم‌گیری برای محل و نوع ذخیره اطلاعات مدیریت state می‌گویند. برای انجام این کار از useContext استفاده کنید. 

یادگیری ریکت
ریکت کانتکس (React Context)

React Context ابزاری است که در کتابخانه اصلی React تعبیه‌شده است و به ما این امکان را می‌دهد داده‌ها را بدون استفاده از props در اجزای برنامه خود منتقل کنیم. این ویژگی به ما این قابلیت را می‌دهد تا مشکل prop-drilling را حل کنیم.

برای انجام این کار ما اطلاعات خود را در context ساخته شده می‌ریزیم و سپس با دستور useState() استفاده می کنیم.

ریداکس(Redux)

ریداکس نیز ابزاری همانند Context که البته پیچیدگی بیشتری دارد و در پروژه های بزرگ استفاده می‌شود.

۶) استفاده از ریک روتر(React Router)

ریکت روتر(React Router) چیست؟

هر وب‌سایتی که از آن دیدن می‌کنیم دارای صفحات زیادی است که می‌توانیم با استفاده از تاریخچه مرورگر خود آن‌ها را مشاهده کنیم. برای ایجاد این صفحات یا مسیرهای مختلف در React ، باید از آنچه روتر نامیده می‌شود استفاده کنیم.

ریکت به خودی خود روتری ندارد؛  بنابراین ما باید از یک کتابخانه شخص ثالث به نام react-router-dom استفاده کنیم.

react-router-dom برای ایجاد صفحات در برنامه‌ها و همچنین حرکت کاربر در هر صفحه ضروری است. این کتابخانه به ما این را امکان می‌دهد تا پیوندهایی به صفحات مختلف برنامه خود ایجاد کنیم و در صورت نیاز به آنها برویم یا آنها را به صفحات دیگر هدایت کنیم.

۷) الگوهای احراز هویت در ریکت

به عنوان یک توسعه‌دهنده ریکت شما باید این توانایی را داشته باشید تا محتوای تولید شده خود را به صورت اختصاصی قرار دهید. این بدان معنا است که بتوانید کنترل محتوا داشته و بین کاربرانی که در سایت شما ثبت نام کرده‌اند و کسانی که عضو سایت شما نیستند تفاوت ایجاد کنید.

کلام ونداد

سوالاتی همچون React چیست؟ کاربرد React چیست؟ و اینکه چگونه در فرایند یادگیری React پیشرفت کنیم حائز اهمیت برای توسعه‌دهندگان وب است. در این مقاله سعی بر این داشتیم تا با اختیار گذاشتن برخی اطلاعات ضرروی نکاتی را مبنی بر این موضوعات بیان کنیم. البته باید توجه داشت که پروسه حرفه‌ای شدن در React نیازمند زمان و تلاش فراوان و همانطور که گفت شد درک صحیح از مفاهیم جاوااسکریپت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *