لینک اسپم
لینک اسپم چیست؟
تعرفه سفارش طراحی سایت وردپرسی
طراحی سایت با وردپرس

JavaScript چیست؟

زبان JavaScript یک زبان برنامه‌‌نویسی است که به شما این امکان را می‌دهد تا ویژگی‌های پیچیده‌ای را در صفحات وب پیاده‌سازی کنید. این ویژگی‌ها فراتر از اطلاعات بی روح هستند. در بسیاری از قسمت‌های یک وب‌سایت ممکن است انواع محتوا را مشاهده کنید؛ از طرح‌های دو و سه بعدی تا اطلاعاتی که در زمان‌های مختلف برروز رسانی می‌شوند. در تمام این ‌ها احتمالا زبان JavaScript دخیل است. JavaScript پس از HTML و CSS، که برای بدنه و طراحی یک وب‌سایت استفاده می‌شوند، سومین لایه از لایه‌های تکنولوژی وب می‌باشد. در این مقاله به ” JavaScript چیست؟ “، ” تاریخچه JavaScript ” و ” کاربرد JavaScript ” می‌پردازیم.

تاریخچه JavaScript

برندن ایچ (Brendan Eich) فردی بود که در سال ۱۹۹۵ این زبان قدرتمند را اختراع کرد. هدف اولیه از اختراع زبان JavaScript استفاده از آن در مرورگر Netscape 2  بود که پس از آن به استاندارد ECMAScript 262 تبدیل شد. پس از آن که شرکتNetscape  جاوااسکریپ را به سازمان استانداردECMA  سپرد، این سازمان جاواسکریپت را برای مرورگر فایرفاکس توسعه داد. اینترنت اکسپلورر اولین مرورگری بود که ECMA-262  را پشتیبانی کرد.

در ادامه تاریخچه JavaScript، در سال ۱۹۹۶ پس از این که برندن ایچ و شرکت NetScape زبان JavaScript را به سازمان استانداردهای بین المللی ECMA سپردند، یک کمیته فنی تشکیل شد تا آن را توسعه دهد. در ژوان سال ۱۹۹۷،ECMA-262 برای اولین بار منتشر شد. در ادامه این انتشار، ECMAScript 1 نیر در سال ۱۹۹۷ منتشر شد که این فرایند تا نسخه ی ECMAScipt 6 در سال ۲۰۱۸ ادامه داشت؛ نسخه ای که تمام مرورگرها را پشتیبانی می‌کند.

تاریخچه JavaScript

کاربردهای JavaScript

از کاربردهای JavaScript می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزودن رفتار تعاملی به صفحات وب

جاوا اسکریپت به کاربران این امکان را می‌دهد تا با صفحات وب تعامل داشته باشند. تقریباً هیچ محدودیتی برای کارهایی که می‌توانید با زبان JavaScript در یک صفحه وب انجام دهید وجود ندارد. اینها فقط چند نمونه از این کاربردها می باشد:

ساختن برنامه‌های تحت وب و موبایل

توسعه دهندگان می‌توانند از چهارچوب‎ها یا فریم ورک‌های (Frameworks) و کتابخانه‌های (Libraries) مختلف جاوا‌اسکریپت برای توسعه و ساخت برنامه‌های وب و تلفن همراه استفاده کنند. فریم ورک‌های جاوا اسکریپت مجموعه‌ای از کتابخانه‌های کد جاوا اسکریپت هستند که کدهای از پیش نوشته شده را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهند تا در برنامه‌های خود از آنها استفاده کنند.

فریم ورک‌ها و کتاب خانه‌های محبوب جاوا اسکریپت شامل React native ، React.js ، Angular و Vue هستند. بسیاری از شرکت‌ها از Node.js ، محیط اجرای جاوا اسکریپت که بر اساس موتور جاوا اسکریپت V8 Google Chrome ساخته شده است، استفاده می‌کنند. چند نمونه معروف این شرکت‌ها شامل PayPal ، LinkedIn ، Netflix و Uber می‌باشد.

توسعه برنامه‌های کاربردی تحت سرور

فراتر از وب سایت‌ها و برنامه‌ها، توسعه‌دهندگان همچنین می‌توانند از زبان JavaScript برای ساختن سرورهای ساده وب استفاده کنند و همچنین از Node.js در توسعه بک اند (back-end) وبسایت استفاده نمایند.

ساخت بازی

البته، شما همچنین می‌توانید از جاوااسکریپت برای ایجاد بازی‌هایی که در مرورگر هستند استفاده کنید. این بازی‌ها راهی عالی برای توسعه دهندگان تازه‌کار برای تمرین مهارت‌های جاوا اسکریپت خود هستند تا با استفاده از آنها عمق دانش  خود را بیشتر کنند.

JavaScript

دلیل برتری JavaScript

گذشته از امکانات نامحدود‌، دلایل و کاربرد JavaScript زیادی برای توسعه‌دهندگان وب وجود دارد که از جاوا اسکریپت به جای سایر زبان‌های برنامه نویسی استفاده کنند:

کلام ونداد

به طور کلی زبان JavaScript با توجه به کاربرد JavaScript در عرصه‌های مختلف دارای بالاترین محبوبیت می‌باشد. شما می‌توانید پس از پی بردن به اینکه ” JavaScript چیست؟ ” یکی از فریم ورک‌های آن را انتخاب کرده و به توسعه بیشتر بپردازید. نقشه راه یادگیری JavaScript نقش کلیدی در موفقیت افراد دارد. تیم ونداد این امکان را فراهم آورده است از طریق تماس با ما مسیر درست یادگیری را پیش بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *