چگالی کلمات کلیدی چیست؟

چک لیست سئو
چک لیست سئو در سال ۲۰۲۱
سئو کلاه سفید
تفاوت سئو کلاه سفید با کلاه سیاه

در مبحث تولید محتوا برای سئو سایت رعایت یک سری استانداردها برای نوشتن محتوا از الزاماتی است که نویسندگان محتوا می بایست به آن مسلط بوده و رعایت نمایند. چگالی کلمات کلیدی یا تراکم و توزیع درست کلمات در واقع عنوان و موضوعی که مطلب در مورد آن به صحبت پرداخته را مشخص می نماید.

چگالی کلمه کلیدی چیست؟

در واقع چگالی کلمات کلیدی در متن نسبت تکرار یک کوئری نسبت به کل صفحه می باشد. البته بیشتر افرادی که به صورت حرفه ای محتوا می نویسند. با موضوع چگالی کلمات کلیدی و توزیع مناسب آن آشنا هستند. استفاده از یک کلمه کلیدی در یک محتوا موضوع آن را برای موتورهای جستجو و کاربران مشخص می کند.

چگالی کلمات کلیدی چگونه محاسبه می شود؟

برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی در یک متن از فرمول (Nkr/Tkn*100)  استفاده می شود. اگر بخواهیم ساده تر بگوییم روش محاسبه به این صورت است که، تعداد تکرار کلمه کلیدی که همان Nkr  می باشد را تقسیم بر تعداد کلمات کل متن Tkn  می کنیم. در نهایت عدد به دست آمده را ضرب در ۱۰۰ کرده و چگالی کلمه کلیدی را به دست می آوریم. یک نکته مهم که باید در محاسبه تعداد کلمات کلیدی صفحه در نظر گرفت.  این است که در حین محاسبه، تعداد کلمه هایی که در تگ های HTML استفاده کرده اید را نادیده گرفته اید زیرا تگ های Embed شده در داخل متن ظاهر نمی شوند. کل  تراکم کلمات کلیدی شما باید عددی بین ۱تا ۳درصد باشد که معمولا توصیه می شود زیر ۱٫۵ درصد استفاده شود.

چگالی کلمات کلیدی

نحوه توزیع کلمات کلیدی

گاهی اوقات پیش می آید که مطلبی را در اینترنت مطالعه می کنیم. کلمه ای را چند بار در یک پاراگراف می بینیم. در واقع لزومی برای تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن نیست و نتیجه آن فقط خسته کردن خوانندگان مطلب و بستن سایت خواهد بود. رعایت چگالی کلمات کلیدی یعنی کلید واژه یا کوئری به صورت مطلوب و با رعایت توازن در کل متن استفاده استفاده شود. تراکم مناسب کلید واژه در متن علاوه بر جذابیت متن برای کاربر از نظر گوگل نیز استاندارد می باشد. البته حواستان باشد که از آن طرف بوم نیافتید. چرا که تراکم بیش از حد کلمات کلیدی نیز قابل قبول نیست زیرا ممکن است اصلا به عنوان کوئری شناسایی نشود.

جایگاه کلیدواژه ها در رعایت چگالی کلمات کلیدی

برای رعایت بهتر تراکم کلمات کلیدی بهتر است از کلیدواژه ای که برای یک متن در نظر گرفته می شود در قسمت های مختلف آن متن استفاده شود. در ادامه به مواردی که بهتر است کلمه کلیدی در آن استفاده شود خواهیم پرداخت.

 عنوان:

یکی از مواردی که استفاده از کلمات کلیدی در آن ضروری است عنوان یا تگ تایتل است. استفاده از کوئری در این قسمت باعث می شود تا گوگل و کاربر به موضوع مقاله و صفحه شما آگاه شوند.

تگ های هدینگ:

تگ های H1 و H2 از تگ های مهم هر صفحه ای هستند بنابراین نباید از آنها غافل شد.

متا تگ ها:

یکی از موارد مهمی که گوگل به آن اهمیت می دهد متا تگ ها می باشند. استفاده از کلمات کلیدی در متا تگ ها به خودی خود به رعایت چگالی کلمات کلیدی کمک خواهد کرد.

تگ Alt تصاویر:

تگ ALT تصاویر جایگاه دیگری است که می توان کلمات کلیدی را در آن گنجاند. البته رعایت این مورد نیز از مواردی است که گوگل خیلی به آن اهمیت می دهد. همچنین مورد توصیه اکید متخصصان سئو نیز می باشد.

URL:

استفاده از کلمه کلیدی در آدرس سایت به گول در بهبود نمایش نتایج کمک می کند.

نحوه محاسبه چگالی کلمات کلیدی

نقش چگالی کلمات کلیدی در سئو

توزیع صحیح کلمات کلیدی در متن به حدی برای گوگل مورد اهمیت است که الگوریتمی مختص آن ارائه داده است. الگوریتم پاندا برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ ارائه شد. وظیفه این الگوریتم بررسی کیفیت محتوا، از جمله تراکم کلمات کلیدی در متن می باشد. البته موضوعی که برای گوگل اهمیت دادر صرفا استفاده از کلمه کلیدی در متن نیست. بلکه مرتبط بودن بودن کلمه کلیدی استفاده شده نیز از جمله مواردی است که توسط الگوریتم پاندا مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که تخلفی در رعایت موارد ذکر شده صورت بگیرد با جریمه گوگل مواجه خواهید شد.

نتیجه

گوگل به کاربران خود اهمیت بسیاری می دهد. تمام سعی گوگل از ارائه الگوریتم ها و مواردی که رعایت آنها برای دیده شدن الزامی است کاربر پسند کردن نتایج می باشد. برای اینکه بهترین نتایج را از بین نتایج گوگل به دست آورید. در ابتدا محتوای مفید و دست اول در واقع کاربر پسند و در مرحله دوم سئو  محور ارائه دهید. رعایت چگالی کلمات کلیدی و استفاده از آن در تیتر از جمله موارد سئویی می باشد که رعایت آن در دیده شدن مطالبتان توسط کاربران نقش مهمی را ایفا می کند.

از همراهی شما مچکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *