سفارش تولید محتوا
سفارش تولید محتوا
css چیست؟
CSS چیست؟

لینوکس چیست؟ شاید اسم این سیستم عامل قدرتمند رو تا به حال چند باری شنیده‌ باشید. ما در این مقاله سعی به معرفی سیستم عامل لینوکس برای شما دوستان و همراهان ونداد داریم. آشنایی با لینوکس در حوزه سیستم عامل‌ها و همچنین در شبکه به شما کمک خواهد کرد تا در مسیر شغلی خود پیشرفت چشم گیری داشته باشید. 

سیستم عامل چیست؟

برای درک سیستم عامل لینوکس بهتر است اول با مفهوم سیستم عامل آشنا بشوید. سیستم عامل یا همان Operating System  و به اختصار OS،  نرم‌ا‌فزار اصلی و قدرتمند یک سیستم است. هنگامی که کامپیوتر خود را روشن می‌کنید، سیستم عامل شما شروع به کار می‌کند و تمام نرم‌افزارهای کامپیوتر شما را مدیریت می‌کند. به تعریف دیگر سیستم عامل یک ابزار یا سرپرست محسوب می‌شود که هم اطلاعات را در اختیار کاربر می‌گذارد و هم آنها را کنترل می‌کند. سیستم عامل واسطه‌ای بین کاربر و سخت‌افزار یک سیستم است.

آشنایی با لینوکس

اولین سیستم عامل در سال ۱۹۵۶ توسط جنرال موتورز با عنوان GM-NAA I/O برای IBM 704 تولید شد. بعدها در سال ۱۹۷۵ اولین کامپیوترهای شخصی وارد بازار شدند. در آن زمان، کاربران برای انجام کارهای خود با استفاده از یک رابط خط فرمان که با وارد کردن دستورات با سیستم عامل ارتباط بر قرار می‌کرد، کارهای خود را انجام می‌دادند.

تاریخچه لینوکس

در سال ۱۹۹۱ دنیای کامپیوتر با دیدگاه جدیدی رو به رو شد و با قدرت گرفتن سخت‌افزارهای جدید محدودیت کامپیوترها کم و کم تر شد. اما هنوز هم جای خالی یک سیستم عامل مخصوص حس می‌شد.

لینوکس چیست؟

شروع یک جنبش

DOS، یک کمپانی بزرگ و در عین حال امپراطوری قدرتمند در زمینه کامپیوترهای شخصی بود. کاربران انتخابی دیگر جز استفاده از یک سیستم عامل بی روح که توسط بیل گیتس از یک هکر سیاتلی با قیمت ۵۰۰۰۰ هزار دلار خریداری شده بود نداشتند. از این رو کامپیوترهای اپل مکینتاش بهتر بودند ولی قیمت‌ بالای آنها دسترسی برای عموم را دشوار کرده بود.

در سمت دیگر یونیکس با قیمت بالای خود که حتی جرئت نزدیک شدن کاربران را به خود نمی‌داد، توسط شرکت بل (Bell) بین مراکز آموزشی توزیع شده بود. اما کدمنبع یونیکس در دسترس عموم نبود و تولید کنندگان نرم‌افزارها راه حلی برای این موضوع نداشتند.

اندرو اس. تاننباوم یک پروفسور هلندی، راه حلی برای این موضوع با سیستم عاملی به نام Minix  ارائه داد که به منظور تدریس عملیات داخلی یک سیستم عامل ارائه شده بود. کد منبع مینیکس در دسترس بود اما بعنوان یک سیستم عامل خوب نبود.

تولد لینوکس

در این زمان ریچالد استالمن با این عقیده که نرم‌افزارها نباید محدودیت داشته باشند و کد منبع انها ازاد باشد پروژه ای به نام GNU را پایه گذاری کرد. GNU تمام ابزارهای خود را تا سال ۱۹۹۱ ایجاد کرده بود اما هنوز سیستم عاملی رایگان وجود نداشت.

در همین زمان هکر خود آموخته فنلاندی به نام لینوس توروالدز سیستم عامل خود، نسخه ۱٫۰ را در سپتامبر سال ۱۹۹۱ بر روی اینترنت قرارداد. استقبال از این سیستم عامل باور نکردنی بود و همین باعث شد که در اکتبر همان سال نسخه ۲٫۰ آن نیز بر روی اینترنت قرار بگیرد. همین روند ادامه پیدا کرد، تا در دسامبر، لینوکس به نسخه ۱۰٫۰ رسیده بود اما هنوز لینوکس جز یک اسکلت فرم نبود. با قراردادن لینوکس به عنوان کرنل و بارگذاری نرم‌ا‌فزارهای گنوم روی آن سیستم عاملی قدرتمند به نام گنو/لینوکس متولد شد.

لینوکس چیست؟

سیستم عامل لینوکس چیست؟

لینوکس یک سیستم عامل بسیار قدرتمند و متن باز (open source) است. مهندسین نرم‌افزار نیز علاقه‌ای ویژه نسبت به این سیستم عامل دارند.  linux با تلفن‌های همراه، سرورها، ابرکامپیوتر‌ها نیز سازگاری دارد. در حال حاضر پشتیبانی از لینوکس یا محصولات مبتنی بر آن را بسیاری از شرکت‌ها و موسسات حرفه‌ای تجاری بر عهده گرفته‌اند. آشنایی با لینوکس برای مدیران سرورها امری حیاتی و مهم است.

ویژگی لینوکس چیست؟

سیستم عامل لینوکس

Open soruce: سیستم عامل لینوکس سیستم عاملی رایگان و در عین حال متنن باز است و این متن باز بودن آن محبوبیت آنرا چندیدن برابر کرده است.

ثبات سیستم: هنگ کردن سیستم عامل و خرابی‌های ناشی از آن شاید مشکل بسیاری از افراد باشد. لینوکس دیر‌تر از بقیه سیستم عامل‌ها هنگ می‌کند.

رابط کاربری: در لینوکس می‌توانید هم زمان از رابط کاربری گرافیکی (GUI) و کامندی (CLI) استفاده کنید.

امنیت: در دنیای امروزی امنیت سیستم‌ها حرف اول را می‌زند و اکثر ویروس‌های ساخته شده بیشتر برای ویندوز است. در لینوکس شما نیازی به آنتی ویروس ندارید. امنیت و پایداری لینوکس در حوزه سیستم عامل زبان زد کل دنیا است.

نرم‌افزار: نرم‌افزارهای ویندوز در لینوکس با برنامه‌های کمکی قابل اجرا است. ولی بیشتر این برنامه ها برای خود لینوکس نیز وجود دارند.

توزیع‌های مختلف : توزیع‌های مختلفی برای لینوکس ارائه شده است، که همین امر باعث محبوبیت بیشتر آن می‌شود.

سرعت: لینوکس به علت داشتن سیستم فایل ریشه‌ای از سرعت بسار بالایی برخوردار است.

انواع لینوکس چیست؟

RedHate: ردهت لینوکس، تنها نسخه لینوکس است که از قوانین GNU پیروی نمی‌کند. و توزیع آن به صورت پولی است. ردهت جزو اولین توزیع‌های لینوکس به شمار می‌آید و یکی از پرطرفدارترین آنهاست. کاربرد این توزیع بیشتر تجاری بوده و در سرور‌ها استفاده می شود.

CentOS: سنتوس لینوکس، توزیعی برپایه کدهای ردهت است که می‌توان بعنوان یکی از محبوب ترین لینوکس ها در بخش گرافیکی از آن نام برد. سنتوس کاربردی شبیه به ردهت دارد اما با این تفاوت که رایگان است.

Ubunto: اوبونتو برای استفاده دسکتاپ‌های خانگی ارائه شد و این نسخه نیز رایگان است. در این نسخه شما می‌توانید از فایر‌فاکس و Open Office استفاده کنید.

Fedora: این نسخه توسط ردهت سرپرستی می‌شود و برای افراد مبتدی کمی پیچیده است. فدورا دارای پشتیبانی و یک طراحی بسیار قوی است.

Debian: اگر دنبال یک نسخه از لینوکس هستید که متعهد به جامعه نرم‌افزارهای ازاد است بی شک بهترین گزینه دبیان است. دبیان غیر تجاری بوده و برای دسکتاپ های خانگی مناسب است.

لینوکس چیست؟

Slackware: در اسلک‌ور همه چیز به صورت دستی انجام می‌شود و بهتر است افراد که آشنایی با لینوکس ندارند از آن استفاده نکنند. در این نسخه امنیت و سادگی حرف اول را می‌زند.

Gentoo: با هر سخت‌افزاری که در اختیار دارید به راحتی می‌توانید از جنتو استفاده کنید اما توجه داشته باشید استفاده از آن برای کاربران عادی دشوار است.

openSUSE: اوپن‌سوس یک نرم‌افزار قدرتمند مدیریتی پکیج ها به نام یاست yast را در خود دارد. یک توزیع حرفه‌ای و جذاب برای علاقعه‌مندان.

KALI: اگر علاقه به مبحث تست نفوذ و امنیت دارید کالی بهترین و تنها انتخاب شما بین نسخه‌های لینوکسی است. کالی بر پایه دبیان است . کالی با داشتن صدها ابزار قدرتمند برای تست نفوذ و امنیت یکی از انتخاب‌های بجا برای هکرهاست.

کاربردهای لینوکس چیست؟

سرورها و ابرکامپیوترها: بیشتر سرورهای قوی و همچنین ابرکامپیوترها برای مدیریت کارهای خود از لینوکس استفاده می‌کنند.

دسکتاپ خانگی: شما می‌توانید نسخه‌های مختلف لینوکس را بر روی سیستم‌های شخصی خود نصب کرده و از آن به راحتی استفاده کنید.

لوازم خانگی: بسیاری از لوازم خانگی که در اطراف ما هستند از لینوکس اسفاده می‌کنند.

در کل گوشی‌های اندروید، ماشین آلات کشاورزی، سیستم‌های هوا و فضا، هواپیما‌ها، سیستم‌های راهنمایی و رانندگی و ماشین‌های هوشمند بیشتر از لینوکس بعنوان سیستم عامل اسفاده می‌کنند.

لینوکس چیست؟

کلام ونداد

اگر مدیر شرکت هستید و دنبال یک سیستم عامل برای سرور‌های خود هستید پیشنهاد ما لینوکس است. لینوکس با داشتن توزیع‌های متنوع و قدرتمند خیلی از شرکت‌ها و کاربران عادی را به خود جلب کرده است. امیدوارم با توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد توانسته باشیم کمی به شما دوستان کمک کرده باشیم.برای کسب اطلاعات بیشتر و یا آشنایی با لینوکس از سایت ونداد دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *