افزایش فروش اینترنتی
چگونه فروش اینترنتی خود را افزایش دهیم؟
طراحی سایت شخصی
طراحی سایت شخصی

سال ها قبل که به تازگی اینترنت و وب سایت به وجود آمده بود؛ برنامه نویسان و طراحان وب در حین اینکه سایت را طراحی می کردند باید محتوای سایت را هم بارگذاری می کردند. این کار با مشکلات و هزینه های بسیار زیادی مواجه می شد. بعد ها این مشکل با به وجود آمدن سیستم های مدیریت محتوا برطرف شد. در این مقاله به دو نوع متفاوت طراحی سایت خواهیم پرداخت. امروزه سایت ها به دو نوع سایت های استاتیک و داینامیک وجود دارد.

تفاوت سایت استاتیک و داینامیک

سایت استاتیک چیست؟

به طور کلی هر سایتی که سیستم مدیریت محتوا نداشته باشد و محتوای آن برای صاحب سایت قابل تغییر نباشد را سایت استاتیک می نامیم. در طراحی سایت به صورت استاتیک سایت طوری طراحی می شود که بعد از اینکه سایت تکمیل شد دیگر نیازی به تغییرات و حذف و اضافه کردن چیزی در سایت نباشد. به عبارت دیگر طراح سایت,سایت مورد نظر را یک بار برای همیشه طراحی می کند.

وقتی یک سایت به صورت استاتیک طراحی می شود، هیچ سیستمی برای مدیریت محتوا در دست ما وجود ندارد. و اگر ما بخواهیم تغییراتی در سایت ایجاد کنیم، حتما باید دانش برنامه نویسی داشته باشیم. یا در غیر این صورت مجبوریم هر بار که می خواهیم تغییری را اعمال کنیم هزینه ای را به یک برنامه نویس پرداخت کنیم؛ تا او برای ما این تغییرات را اعمال کند. معمولا سایت های شخصی را به صورت استاتیک طراحی می کنند چون به تغییرات خیلی کمی نیاز دارند. در ادامه با برخی از مزایا و معایب سایت های استاتیک و داینامیک آشنا می شویم:

مزایای سایت های استاتیک:

  • هزینه طراحی سایت های استاتیک در مقابل سایت های داینامیک کمتر است.
  • امنیت بسیار بالاتری دارد.
  • حجم مطالب و محتوا های موجود در آن کمتر است.

معایب سایت های استاتیک:

  • سیستم مدیریت محتوا ندارد.
  • بروزرسانی و ایجاد تغییرات در سایت هزینه زیادی دارد.
  • حتما باید طراح سایت تغییرات را اعمال کند.

سایت داینامیک چیست؟

به طور کلی هر سایتی که قابلیت سیستم مدیریت محتوا دارد و تغییرات در آن راحت اعمال می شود را یک سایت داینامیک می نامیم. در طراحی سایت داینامیک طراح سایت یک بار بیس و پایه اصلی سایت را طراحی می کند. سپس برای آن سایت یک سیستم مدیریت محتوا هم طراحی می کند؛ یا آن سایت را به سیستم های مدیریت محتوای آماده مانند وردپرس متصل می کند. حالا شما یک سیستم مدریت محتوا در اختیار دارید که می توانید هر تغییری که بخواهید را در سایت انجام دهید. علاوه بر این می توانید محتوای سایت را هم به راحتی مدیریت کنید.

استفاده از سایت های استاتیک و داینامیک بسته به نیاز و هدف سایت تعیین می شود. معمولا سایت های خبری و فروشگاهی و سایت هایی از این قبیل را به صورت داینامیک طراحی می کنند. چون این سایت ها نیاز دارند که هر روز مطالب و محتوایی را به سایت اضافه کنند. پس مطمئنا ترجیح آن ها این است که سایتشان دارای سیستم مدیریت محتوا باشد تا بتوانند راحت تر تغییرات روزانه شان را اعمال کنند.

مزایای سایت های داینامیک:

  • سیستم مدیریت محتوا دارد.
  • به راحتی می توان محتوای سایت را بهینه سازی کرد.
  • مدیریت محتوا آسان و سریع است.

معایب سایت های داینامیک:

اگر سایت خوب طراحی نشود ممکن است از نظر امنیتی مشکل پیدا کند. در پایان باید به این نکات توجه کرد که انتخاب شما بین سایت های استاتیک و داینامیک و اینکه سایتتان استاتیک باشد یا داینامیک کاملا بستگی به عملکرد و هدف سایت شما دارد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *