سئو خارجی سایت (Off Page SEO) چیست؟
طراحی سایت املاک
طراحی سایت املاک

تا حالا شده قصد سفر به مکانی زیبا را داشته باشید ولی آدرسش را بلد نباشید؟ در این موارد، نقشه راه خیلی به کار می آید ولی اگر بدون نقشه سفر کنیم چی؟ می توان این سفر بدون نقشه را به وبسایت بدون سایت مپ (sitemap)  تشبیه کرد. سایت مپ به شما کمک می کند سریع تر مقصد خودرا در سایت پیدا کنید. اهمیت نقشه سایت آنجا زیاد می شود که پای ربات های گوگل میاد وسط! ربات های گوگل برای گشتن در سایت و ارزش گزاری سایت شما نیاز به sitemap دارند. تیم ونداد در این مقاله قصد دارد به بررسی سایت مپ و اهمیت آن بپردازد.

نیاز به سایت مپ

سایت شما برای کامل شدن قطعا به سایت مپ نیاز دارد. نقشه سایت برای وبسایت شما بسیار کارا و مفید است. در مواردی  علاوه بر مفید بودن، موثر نیز واقع می شود.

سایت مپ، قهرمان سایت!

در شرایطی sitemap می تواند برگه برنده سایت شما باشد. اما این شرایط چیست؟

سایت های جدید:

در مواردی که سایت به تازگی راه اندازی شده باشد، شاید لینک های داخلی و خارجی به صورت مناسب در آن یافت نشود. خزنده های گوگل برای پیدا کردن صفحات شما به لینک های آن نیاز دارند. در صورت نداشتن لینک سایت مپ به کمک سایت شما می آید.

وبسایت های بسیار بزرگ:

اگر وبسیات شما بزرگ باشد، موتور های جست و جو از صفحات آپدیت شده غافل می شوند. سایت مپ در این قضیه کمک شایانی به سایت شما می کند.

عدم لینک دهی مناسب:

در صورتی که سایت شما لینک دهی مناسبی نداشته باشد: نقشه سایت باز هم در نقش یک قهرمان به شما کمک می کند! تصور کنید صفحات آرشیو سایت به صفحه های اصلی و در فعال لینک دهی نشده باشد. عملا باید گفت مثل این است که این محتوا اصلا در وبسایت شما وجود نداشته باشد. sitemap این مشکل را نیز تا حدی زیادی برای شما حل می کند.

نقشه سایت

سایت مپ چیست ؟

قبل از شناخت هر چیز بهتر است اول نیاز خود را به آن بشناسیم. با شناخت نیاز های خود به نقشه سایت، حال می توان بگوییم که اصلا سایت مپ چیست ؟ سایت برای راحت بررسی شدن توسط موتور های جستو جو نیاز به نقشه دارد. این نقشه در قالب یک فایل که لیست حاوی مهم ترین قسمت های سایت شما است. این عمر به موتور های جستو جو و خزنده ها امکان راحت ایندکس کردن و بررسی محتوای سایت شمارا می دهد. شما با توجه به سایت مپ می توانید به خزنده ها بفهمانید که کدام قسمت سایت شما مهم تر بقیه قسمت ها است. ولی این تنها sitemap وبسایت شما نیست!

چند نوع سایت مپ وجود دارد؟

نقشه سایت دیگری هم در وبسایت شما وجود دارد. این سایت مپ بر پایه HTML بنا شده است. در این نوع نقشه سایت مهم ترین فایل های وبسایت لیست شده اند. در واقع این قسمت بیشتر کاربر محور است و بیشتر کاربران از آن استفاده می کنند.

نقشه سایت XML

این نوع سایت مپ همان نقشه سایت اصلی ما است. تمامی خزنده های موتور های جستو جو سایت به این نقشه برای ارزیابی وبسایت شما سر می زنند. برای افزایش احتمال ایندکس شدن سایت می توان URL صفحات را در sitemap قرار داد.

سایت مپ چیست

سایت مپ چیست

مقایسه سایت مپ ها

با توجه به اینکه دو نوع سایت مپ در وبسایت وجود دارد; باید گفت که هر کدام خصوصیات خاص خود را دارند. نقشه سایت های XML برای موتور های جستو جو و خزندگان آن طراحی شدن. گفتنی است که در صورت عدم وجود نقشه سایت XML احتمال ایندکس شدن صفحات را تا حد زیادی کاهش می دهد و برای سایت ما مضر است.

نقشه هایی هم که بر پایه HTML هستند به کاربران تجربه بهتری برای جستو جو در سایت شما می دهند. با توجه به موارد گفته شده هر دو نوع sitemap ها برای ما مهم است. بهتر است که بای وبسایت از هر دوی آنها استفاده کرد.

نظر شما چیه؟

در این مقاله سعی کردیم به بررسی سایت مپ ها به صورت کلی بپردازیم. برای داشتن یک سایت مپ تخصصی می توانید به تیم ونداد اعتماد کنید. ولی نکته ای که این مقاله را تکمیل می کند نظر شماست. با گفتن نظر خود در رابطه با نقشه های سایت این مقاله را کامل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *