طراحی سایت کرج
طراحی سایت در کرج
چک لیست سئو
چک لیست سئو در سال ۲۰۲۱

احتمالا در بستر اینترنت و وب سایت ها بارها عنوان رتبه الکسا (Alexa) به چشممان خورده است. اگر کنجکاوید که بدانید الکسا چیست، این مقاله را از دست ندهید.

الکسا (Alexa)

الکسا چیست و چرا ایجاد شده؟ چگونه آمار و تعداد بازدیدهای یک سایت را به دست می آورد؟

رتبه بندی آن تا چه حدی برای مدیر سایت ها و افرادی که عمدتا قصد فعالیت های تبلیغاتی دارند اهمیت دارد؟

 رتبه الکسا چیست؟

الکسا یک شرکت آنالیز کننده ترافیک سایت ها است. این شرکت وابسته به سایت Amazon.com است که در کالیفرنیای امریکا قرار دارد. خدمات و امکانات الکسا در آدرس Alexa.com در دسترس است. هدف این سرویس جمع آوری اطلاعات ترافیک سایت ها و رتبه بندی پایگاه های اینترنتی بر اساس تعداد بازدیدهای سایت است. الکسا با در نظر گرفتن یک سری معیارهای محاسباتی و الگوریتم های خاص، به سایت های مختلف رتبه الکسا می دهد. الکسا جزئیات مفیدی در مورد چگونگی رفتار کاربران صفحات سایت ارائه می کند.  Alexa.com را با پروژه دستیار شخصی هوشمند شرکت آمازون اشتباه نگیرید.اگرچه نام این پروژه نیز Alexa است، اما سایت الکسا با این پروژه هیچ ارتباطی ندارد (فقط یک  تشابه اسمی است).
رتبه الکسا

آیا رتبه بندی الکسا مهم است؟

به نظر شما چرا رتبه الکسا برای مدیران سایت ها از اهمیت بالایی برخوردار است؟

این رتبه بندی تا چه حدی  دقیق است؟

حقیقت این است که نمی توان گفت آمار این سرویس ۱۰۰% دقیق و کامل است. رتبه ای که الکسا در محاسباتش به یک سایت می دهد، کاملا براساس واقعیت نیست.

طبق اخبار موجود، منبع جمع آوری اطلاعات الکسا، پلاگین یا تولبار (Alexa Toolbar) است. این سرویس در مرورگر کاربران در سرتاسر دنیا نصب می شود. چون ممکن است که تعداد زیادی از کاربران این پلاگین را نصب نداشته باشند، الکسا خیلی هم دقیق نیست. اما با این وجود نباید سایت الکسا و رتبه آن را آنقدرها هم دست کم گرفت!

کاربرد رتبه الکسا چیست؟

افرادی که می خواهند تبلیغ کنند بیشتر تمایل دارند که با سایت های مرتبط با اهدافشان با توجه به رتبه الکسای آنها همکاری کنند. از طرف دیگر اطلاعاتی که سایت الکسا در پردازش و تحلیل بهتر و هدف گذاری مخاطبان و نیازهایشان می دهد، می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. وقتی می خواهیم میزان محبوبیت چند سایت را مقایسه کنیم الکسا بسیار تعیین کننده است.

خوشبختانه با توجه به بهبود الگوریتم های الکسا و در نظر گرفتن معیارهای مختلف در اختصاص رتبه و با بررسی پارامترهایی مانند میزان Daily Time on Site  می توانیم به راحتی صفحاتی که رتبه تقلبی الکسا را دارند شناسایی کنیم. سایت هایی هستند که می خواهند با روش های نادرست رتبه الکسا سایتشان را ارتقا دهند. آن ها باید به این نکته آگاه باشند که شاید بتوانند به طور موقت این کار را انجام دهند. اما بعد از مدتی حتما رتبه سایتشان بسیار افت خواهد کرد.

تعداد بازدید و زمان لازم برای اکتساب رتبه الکسا چقدر است؟

الگوریتم های الکسا طوری تعریف شده اند که برای رتبه دادن به آدرس سایت ها به اطلاعات و داده های دریافتی نیاز دارند. اگر تازه سایت خود را راه اندازی کرده اید برای اینکه در قسمت نمایش اطلاعات سایت الکسا جایی داشته باشید، ثبت نام کنید و عضو سایت الکسا بشوید. پس از عضویت و ثبت آدرس سایت خود در سایت الکسا معمولا مدتی بین ۱ تا ۳ ماه طول می کشد که سایت شما رتبه واقعی خود را بدست بیاورد. در این فاصله هرچه تعداد بازدیدهای سایتمان بیشتر باشد شانسمان بیشتری برای داشتن رتبه بهتر داریم.

رتبه الکسا

دو نکته مهم!

نکته ۱: در الکسا هرچه عدد نهایی کمتر باشد یعنی رتبه سایت بالاتر و بازدید آن بیشتر است. به طور مثال سایتی که رتبه الکسای ۴۰۰ دارد از ارزش و بازدید بیشتری نسبت به سایتی که رتبه ۹۰۰ دارد، برخوردار است.

نکته ۲: الکسا دو نوع رتبه کشوری و جهانی به وب سایت ها می دهد. رتبه کشوری در صورتی نمایش داده می شود که میزان بازدید صفحات سایت از کاربران یک کشور به صورت معناداری صورت بگیرد. برای محاسبه رتبه کشوری پارامتر هایی در نظر گرفته شده است.

برای مثال اگر درصد زیادی از بازدیدهای یک سایت با IP  مربوط به کشور ایران باشد، رتبه کشوری ایران در کنار رتبه جهانی برای آن سایت نشان داده می شود. البته ممکن است پراکندگی IP ها طوری باشد که الکسا نتواند کشور خاصی را به عنوان رتبه کشوری سایت مورد نظر تشخیص دهد و فقط برای آن رتبه جهانی را نمایش دهد.

درپایان

حالا اگر قصد داشتید که رتبه الکسا و سئو سایت خود را بهبود ببخشید ما آماده خدمت رسانی به شما هستیم.

امیدوارم تیم ونداد با ارائه این اطلاعات به شما توانسته باشد نقش کوچکی در بهبود روند پیشرفت شما داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *