تفاوتui_ux در طراحی وبسایت چیست؟

سئو در قزوین
سئو سایت در قزوین
16 تیر 1400
طراحی سایت
طراحی و ساخت سایت
20 تیر 1400

 برای اینکه بخواهیم در مورد تفاوتui_ux بگوییم ابتدا باید با مفاهیم طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری آشنا شویم. ui_ux رویکردی از طراحی است که با محوریت رابط کاربری و تجربه کاربری صورت می گیرد. رعایت اصول ui_ux در طراحی سایت از موارد بسیار مهمی است که باید در نظر گرفته شود. در واقع می توان گفت که طراحی رابط کاربری و طراحی تجربه کاربری یک مهارت و تخصص است که امروزه طرفداران بسیاری نیز پیدا کرده است.

UI چیست؟

مخفف User Interface و به معنی رابط کاربری می باشد. رابط کاربری در حقیقت طرح گرافیکی یک سایت یا اپلیکشن است، جایی که کاربر آن را میبیند. یک تفاوت ui_ux همین است که زیبایی بصری یک برنامه یا سایت مربوط به بخش طراحی رابط کاربری می باشد. مانند طرح صفحات، اسلایدرها، فرم ها و همه موارد اینچنینی که کاربر را جذب و وادار به تعامل می کند.

این شغل بر عهده طراحان رابط کاربری است و آنها تصمیم می گیرند که ظاهر برنامه یا سایت چه شکلی باشد.  چه طرح و رنگی داشته باشد. عرض خطوط، فونت های مورد استفاده را انتخاب می کنند و بر اساس آن طرح سایت یا برنامه توسط برنامه نویسان پیاده سازی می شود.

تفاوتui_ux

UX چیست؟

User Experience یا همان Ux  از تجربه کاربر و نحوه ی تعامل وی در برنامه و سایت به دست می آید. یک تفاوت ui_ux سوالاتی  است که یک طراح تجربه کاربری پاسخ می دهد. چند نمونه از سوالات را در ذیل آورده ایم :

آیا پیمایشی که توسط کاربر صورت میگیرد روان است یا گیج کننده؟

آیا کار بر به محتوای مورد نظرش به راحتی دسترسی پیدا می کند یا خیر؟

آیا عناصر هر کدام در جای خودشان قرار دارند یا خیر؟

تفاوتui_ux

تفاوتui_ux

اکنون که با مفاهیم رابط کاربری و تجربه کاربری آشنا شدیم می توانیم در مورد تفاوت ui_ux صحبت کنیم. عموما می بینیم که این دو اصطلاح باهم اشتباه گرفته می شوند. چرا که اغلب مردم با این مفاهیم آشنایی ندارند یا عملکردشان را نمی دانند.

همانطور که گفتیم UI به طراحی گرافیک و ظاهر سایت اشاره دارد اما UX به تجربه ای از تعامل کاربر که داخل سایت به دست می آید اشاره دارد. اما نکته ای که وجود دارد این است هر دو این عناصر به یک اندازه در سایت و اپلیکیشن مهم هستند. عدم رعایت هرکدام از این موارد ممکن است تاثیرات منفی بر جای بگذارد.

اجازه دهید با یک مثال این  موضوع را برایتان ملموس تر کنیم: مثلا اگر بدن انسان را به عنوان یک سایت در نظر بگیریم برای شکل گیری و حرکت نیازمند یک اسکلت است.  حرکت دست ها ، پاها و … این همان UX یا تجربه کاربری است که سایت نیازمند آن است.  اما این بدن برای  تعامل با دیگران علاوه بر ساختار به پوشش یا به عبارتی به آرایش ظاهری نیز نیاز دارد. آرایش مورد نیاز بدن همان کاری را می کند که UI  برای سایت می کند. طراحی گرافیکی، ظاهر کاربر پسند را برای سایت می سازد.

جهت آشنایی با خدمات طراحی سایت شرکت ونداد  بر روی لینک کلیک فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *